Mesto tieňov

EUROVISION</a></h2></div><div class=

Zahraničné

Súd s Fritzlom: Aktivisti tvrdia, že Rakúsko chráni pedofilov!

17.3.2009 - Proces storočia s netvorom, ktorý 24 rokov väznil a znásilňoval svoju dcéru, prilákal do St. Pöltenu stovky novinárov z celého sveta.

Bolo tu počuť angličtinu, španielčinu, francúzštinu, ruštinu a iné jazyky. Miesto na kameru si v stane pre novinárov rezervovala aj arabská televízia Al-Džazíra. A prítomnosť novinárov si nedali ujsť ani aktivisti. Chýbať nemohol viedenský divadelník Hubsi Kramar, ktorý si mediálny cirkus okolo prípadu vzal na paškál aj vo svojej hre Pension F. Spolu s kolegami pripravil „akciu“ aj pred budovou krajinského súdu. Neprehliadnuteľný „humbug“ v zlatom saku a s „fritzlovskými“ fúzikmi prirovnal k Hollywoodu. „Všetko je súčasťou predstavenia - aj vy,“ hovoril novinárom.

Nemyslí si pritom, že Rakúsko je výnimočnou krajinou, pokiaľ ide o „Fritzlov“, a poukázal na podobné prípady v iných krajinách, napríklad v Belgicku na pedofila Marka Doutrouxa. S Kramarom spolupracovali aj aktivisti zo združenia Resistance for Peace (Odpor za mier), ktorí vládu obvinili z nečinnosti. A s heslami Vláda chráni pedofilov či Hanba pre Rakúsko na chodník porozhadzovali nahé detské bábiky s prelepenými ústami. Peter Rosenauer je presvedčený, že úrady sa svojím ľahostajným prístupom stali takmer spolupáchateľmi.


„Úrady nikdy nepriznali chybu,“ povedal Novému Času. Kým miesto, kde súdia Fritzla, je plné novinárov a aktivistov, Amstteten, kde sa jeden z najhroznejších prípadov incestu odohral, je ponorený do ticha. Tak ako sa zúfalé volania Elisabeth nedostali za múry jej väzenia, názory bývalých Fritzlových spoluobčanov zostávajú ukryté v ich mysliach. Ulice mestečka sú nezvyčajne prázdne. Pokusy o nadviazanie rozhovoru o Fritzlovi odbíjali slovami: „K tomu sa nebudem vyjadrovať...“

Zdroj: cas.sk
Žádné komentáře
 
EUROVISION</a> </div><div class=