Mesto tieňov

EUROVISION</a></h2></div><div class=

Postavy

Obrázok mjr. Ivan Tomeček (Pavol Višnovský)

Mjr. Ivan Tomeček 48 rokov, ženatý, vyšetrovateľ ONK, manželka Darina (38), dcéra Eva (16). Ivanova rodina je v kríze. Ivan trávi väčšinu času v práci, domov sa chodieva iba vyspať. Jeho dcéra Eva sa zle učí, chodí poza školu. Ivan ju podozrieva, že má problémy s drogami.S manželkou Darinou sa kvôli Eve neustále háda. Darina ho obviňuje, že sa Eve nikdy nevenoval a že jediná forma výchovy, ktorú Ivan pozná, je trestanie a vyhrážky. Ivanov osobný príbeh je hľadaním si cesty k dcére i k manželke.

 

Obrázok npor. Tomáš Benkovský (Marián Mitaš)

npor. Tomáš Benkovský 26 rokov, slobodný, priateľka Lucia. Mladý Tomáš je policajt so sľubnou a rozvíjajúcou sa kariérou. Už na akadémii bol považovaný za najlepšieho študenta, dokonca sa ho pokúšali naverbovať k tajným. Ale Tomáš chcel vždy robiť na vraždách. Po skončení školy si okamžite podal žiadosť do ONK. Neuspel, a tak strávil jeden rok ako okrskár. Na ďalší rok ho prijali, a tak Tomáš nastupuje ako veľká hviezda vysokej školy na oddelenie so zaradením kriminalista. Je trochu prekvapený, že ho tu nevítajú s fanfárami, ale dokáže sa cez to preniesť. Jeho radosť kalí len jediná vec. S ONK spolupracuje aj jeho otec Jozef Benkovský. Na oddelení si ho veľmi vážia ako odborníka. Medzi Tomášom a otcom však vládne napätie a chlad. Otec si podľa Tomáša o ňom myslí, že za nič nestojí, Tomáš zase otca obviňuje z matkinho úrazu. Pred dvanástimi rokmi boli Tomášovi rodičia spolu na dovolenke v horách. Matka Anna mala pri výstupe na štít nehodu – spadla zo skaly a poškodila si chrbticu. Ostala pripútaná na vozíku. Tomáš z tej nehody obviňuje otca a jeho neústupčivú povahu. Aj napriek matkiným protestom si myslí, že otec ju na tú túru donútil ísť. Vždy robila len to, čo chcel otec. Tomášov nástup na oddelenie, samozrejme, ovplyvní aj jeho vzťah s otcom. Tomáš na začiatku príbehu začína žiť so svojou ročnou známosťou Luciou. Lucia Strelková (25 r.) je novinárka a nasťahuje sa „na skúšku“ k Tomášovi do bytu. Musia si jeden na druhého zvykať a naučiť sa spolu žiť. Po čase sa ich vzťah dostáva do krízy, ktorej príčina tkvie v Tomášovej práci.

 

 

Obrázok npor. Sergej Kopriva (Ladislav Hrušovský)

npor. Sergej Kopriva Kriminalista ONK, ktorému Ivan velí. S Oliverom Bachratíkom pomáhajú ako druhý tím. Sergej je typický akčný policajt – rýchly, presný, spoľahlivý, ale veľmi necitlivý a zameraný na seba. Nechápe, ako môže niekomu vadiť, že má v aute na plné pecky pustené rádio, že niekomu zjedol obed, vypil kávu, že nezaplatil v reštaurácii a pod. Je najväčší preborník v balení žien, vypije najviac pív, vždy dodrží slovo za každú cenu a je presvedčený, že muži a ženy sú odlišné živočíšne druhy.

 

 

Obrázok npor. Oliver Bachratík (Róbert Jakab)

npor. Oliver Bachratík Kriminalista ONK, ktorému Ivan velí. So Sergejom Koprivom pomáhajú ako druhý tím. S kolegom Sergejom, ktorý je rýchly, presný, spoľahlivý, ale veľmi necitlivý a zameraný na seba, môže vydržať len veľmi trpezlivá osoba - a tou Oliver Bachratík je. Ale občas ho aj on má plné zuby. Oliver je pokojný chlap, ktorého nič nerozhádže a ktorý nepotrebuje s nikým súperiť. Len s jedným človekom a tým je jeho partner. Medzi nimi to v jednom kuse iskrí.

 

 

Obrázok Jozef Benkovský (Anton Vaculík)

Jozef Benkovský 63 rokov, Tomášov otec, súdny lekár pracujúci pre ONK. Vysoký, chudý suchár, s mierne ironickým pohľadom na svet. Pracuje, hoci už je v dôchodkovom veku. ONK ho považuje za najväčšieho odborníka v odbore súdne lekárstvo. Z manželkinej nehody má veľké pocity viny, ale navonok (a najmä pred synom) sa tvári, že je všetko v poriadku. Je veľmi schopný profesionál, ktorý na oddelení pracuje už takmer 20 rokov a má obrovskú autoritu. Postupom času vyjde najavo, že to bol práve on, kto sa u šéfa oddelenia prihovoril za prijatie Tomáša do tímu, že bol ten, kto mu najviac dôveroval. K Tomášovi sa správa odmerane, ale vo vnútri ho chladný vzťah so synom veľmi trápi.

 

 

 

Obrázok npor. Jana Holíková (Soňa Norisová)

npor. Jana Holíková 34 rokov, psychologička ONK, odborníčka na forenznú psychológiu Jana má za sebou šesť rokov praxe vo väznici. Atraktívna žena, ktorá žije sama. Stanovuje psychologické profily páchateľov, dokáže predvídať ich kroky. Na oddelení ju majú radi, aj keď okrem Ivana ju všetci príjmajú s miernym dešpektom. Na oddelenie ju prijal Milan, aby si šplhol u nadriadených, aké progresívne metódy oddelenie používa. Sem tam po nej niektorý kolega vybehne, ale Jana zvláda nápadníkov s prehľadom. Všetkých odmietne. Nikto nevie, prečo. Teórií je mnoho: je frigidná, je to vdova, je to lesbička...

 

 

Obrázok kpt. Rudo Uhrík (Ivan Vojtek)

kpt. Rudo Uhrík 40 rokov, archivár, kriminalista ONK Rudo sa veľmi rád hrabe v papieroch. Dokáže získať akékoľvek informácie takmer vždy bez toho, aby musel vôbec vyjsť na ulicu. Kolegovia sú presvedčení, že v živote pri akcii nedržal zbraň v ruke a streľby zaňho vždy nastrieľa niekto iný. Čo robí v súkromí, nie je nikomu známe. Ale isté je, že aj on má súkromný život. Navonok pôsobí úplne bezproblémovo.

 

 

 

Obrázok pplk. Milan Horký (Ivan Romančík)

pplk. Milan Horký 57 rokov, vedúci ONK Všetci ho vnímajú ako karieristu, iba Ivan si uvedomuje, že Milan je ohromný stratég a len vďaka nemu sa oddeleniu darí tak dobre bez ohľadu na to, kto je pri moci. Darí sa mu udržať oddeleniu istú profesionálnu nezávislosť a manévruje na hranici medzi odvolaním a ovplyvňovaním vyšetrovania. Vďaka tomuto postupu si ho nevážia ani nadriadení ani podriadení, ale Milanovi na tom až tak veľmi nezáleží. Keď treba, vie dosiahnuť svojou autoritou to, čo potrebuje.

 

 

Obrázok Lucia Strelková (Jana Knapíková)

Lucia Strelková 25 rokov, Tomášova partnerka Mladá novinárka, ktorá sa do Tomáša zaľúbila a nasťahovala sa k nemu. Teraz si uvedomuje, že ho takmer nepozná a že nevie, či dokáže žiť s policajtom. Bojí sa oňho, nevidí ho celé dni a noci, odmieta sa s ňou rozprávať o svojej práci. V polovici seriálu kríza ich vzťahu vrcholí. Lucia uvažuje, že Tomáša opustí.

 
EUROVISION</a> </div><div class=